Stanovy
Komunitní centrum Liščí pětka
I. Úvodní ustanovení (preambule)
Vzdělávání, kultura i sport sehrávají v současné demokratické společnosti nezastupitelnou roli. Mohou lidem pomoci uskutečňovat jejich osobní přání a představy týkající se všech aspektů jejich života.
Možnosti svobodného a nezávislého získávání srozumitelných a pravdivých informací, které jsou oproštěny od jakékoliv diskriminace a ideologie, podporují účast lidí na životě společnosti v národní, evropské a světové dimenzi.
Komunitní centrum Liščí pětka je založeno podle zákona č.83/1990 Sb.o sdružování občanů ve znění pozdějších právních úprav jako občanské sdružení, které přijímá tyto stanovy:
II. Název občanského sdružení
Komunitní centum Liščí pětka
III. Sídlo občanského sdružení
Vyžlovka, Ke koupališti 0133, 28163, Kostelec nČ.L
IV. Cíle a zaměření občanského sdružení
1. Komunitní centrum (dále KC) je dobrovolným sdružením občanů, jejichž zájmem je podpora rodiny, mezilidských a mezigeneračních vztahů, vzdělávání občanů bez omezení věku, odstraňování sociální izolace občanů.
2. KC podporuje výchovu k ekologickému cítění.
3. KC zaměřuje svou činnost na pořádání kulturních a sportovních akcí pro široké věkové spektrum občanů.
4. KC je organizací nepolitickou, nezávislou na církvích, hnutích a ideologiích, stejně jako na orgánech státní moci a správy.
5. KC naplňuje a hájí zájmy, potřeby a práva všech jejich členů v oblasti poskytování a zprostředkovávání informací, které nejsou zatíženy diskriminací, jakoukoliv ideologií či jinými předsudky.
6. KC spolupracuje se všemi státními, nestátními, soukromými a dalšími subjekty, které mají shodné či podobné zájmy.
V. Členství
1. Členství v KC je dobrovolné a výběrové
2. Členem KC se může stát jakákoliv osoba bez ohledu na věk a pohlaví, politickou, náboženskou, nebo národnostní příslušnost, pokud bude dobrovolně plnit cíle KC a ty pak dodržovat a prosazovat.
3. Členem se stává každý zájemce registrací. Registraci provádí výkonný výbor, jehož rozhodnutí je ve věcech členství konečné.
4. Členství je individuální, kolektivní, nebo čestné.
·Individuálním členem se může stát každá fyzická osoba, která souhlasí s programem a stanovami KC, u osob mladších 18-ti let je podmínkou členství souhlas zákonného zástupce.
·Kolektivním členem se může stát nekomerční právnická osoba, nebo její organizační složka v případě, že toto umožňuje její statut a v případě, že je ochotna a schopna podílet se organizačně i ekonomicky na činnosti KC. Každý příslušník kolektivního člena má práva a povinnosti člena individuálního.
·Čestným členem se může stát, na základě rozhodnutí valné hromady a se svým souhlasem, fyzická osoba, která se významně podílí, nebo podílela na rozvoji informovanosti v oblasti specifických potřeb KC.
5. Členství v KC je dále podmíněno ochotou při naplňování základních principů a všeobecných kritérií KC pro podporu rodiny, rozvoj mezilidských vztahů a vzdělávání a sportu.
6. Práva a povinnosti členů
·Každý člen má právo:
- aktivně se podílet na veškeré činnosti KC
- volit a být volen do orgánů KC
- být zastoupen jedním zástupcem ve valné hromadě KC
- projevit svobodně a volně svůj názor na činnost KC
- vznášet připomínky a náměty k činnosti KC a být osobně přítomen při projednávání svých připomínek a námětů v orgánech sdružení
- využívat všech výhod poskytovaných KC svým členům
- vystoupit z KC
·Každý člen má povinnosti:
- dodržovat stanovy KC
- hájit čest KC navenek a reprezentovat ji při jednání s jinými subjekty
- řádně se registrovat a včas platit členské příspěvky
·Členství v KC může zaniknou těmito způsoby:
- vystoupení člena na základě písemného oznámení doručeného výkonnému výboru
- rozhodnutím valné hromady KC
VI. Organizace KC
1. Nejvyšším orgánem KC je valná hromada všech členů, která se schází nejméně jednou ročně. Valná hromada volí výkonný výbor, rozhoduje o zásadních otázkách činnosti KC, mění a doplňuje stanovy, schvaluje roční rozpočet a výroční zprávu.
2. Výkonným orgánem, který řídí činnost KC v období mezi zasedáními valné hromady je výkonný výbor v čele s předsedou. Výkonný výbor je nejméně tříčlenný, při vyšším počtu členů pak musí být počet členů vždy lichý. Výkonný výbor je volen na dobu jednoho roku a za svoji činnost odpovídá valné hromadě.
3. V čele KC stojí a navenek je zastupuje předseda, volený jmenovitě valnou hromadou, který je zároveň statutárním zástupcem KC. Předseda může pověřit kteréhokoli člena KC jednáním za KC v případě, že je k tomuto pověřený člen občansky a odborně způsobilý.
4. Pro kontrolu hospodaření volí valná hromada kontrolní komisi s funkčním obdobím v délce jednoho roku.
VII. Hospodaření KC
1. KC je samostatně hospodařící neziskovou organizací
2. KC hospodaří s prostředky, které získává z členských příspěvků, darů, grantů a případně z poplatků za uskutečňované akce a dalšími způsoby.
3. Každý člen platí členské příspěvky, jejichž výši schvaluje na běžný rok valná hromada.
4. Za hospodaření odpovídá výkonný výbor, který výsledky hospodaření zveřejňuje ve výroční zprávě.
5. Ze získaných prostředků hradí KC přednostně aktivity, které jsou vyvíjeny v souladu s cíly KC, dále pak administrativu a výdaje orgánů, odměny za činnost ve prospěch KC, propagační a tiskové materiály a další výdaje potřebné pro činnost KC.
6. Hospodaření KC se řídí obecně závaznými právními předpisy.
VIII. Závěrečná ustanovení
1. KC zahajuje svoji činnost dnem registrace podle platných právních předpisů.
2. KC zanikne v případě, že tak rozhodne valná hromada.
V případě zániku KC valná hromada rozhodne také o jejím majetku.